NC Magistrates Association Login as "magistrate"
with your assigned password
Home  
NCMA Arrow
News  
Conference Information  
Education Opportunities  
Continuing Education  
Current Events  
Scholarships  
Links  

Magistrate Directory

 

Alamance County - District 15A

Keith Brady
Brenda Brown
Jimmy Brown
Travis E. Dyer
Sandra N. Herring
Dwayne M. Janey
Amelia Knauff
Rebecca F. Lewis
Rhonda B. Miller
B. Jean Nance
Wendy N. Sheldon
Susan M. Wortinger


Alexander County - District 22

Catherine T. Brown
Brenda S. Bumgarner
Jeffery R. James
Bobby G. Norton


Alleghany County - District 23

Stephen W. Faw
Larry D. Linker
Barry K. Mabe


Anson County - District 22

Kenneth R. Carpenter
William L. Foster
Marjorie T. Gainey
James R. Morgan
Weaver K. Thomas


Ashe County - District 23

Jackie S. Johnson
Sherman M. Lee
George W. Roten
Etoyle.L.Yearlick


Avery County - District 24

Dale L. Buchanan
Steven L. Clawson
Robert B. Lacey
Frankie M. Smith


Beaufort County - District 2

David A. Curtis
Darryl M. Hurst
Jasper L. Mills
Donald R. Sadler
Bruce L. Smith


Bertie County - District 6B

Lawrence C. Carter
James W. Davis
Joann M. Freeman
Arthur J. Watford
Lindora B. Williams


Bladen County - District 13

Norvel E. Bacote
Paul G. Butler
Priscilla Dunham
Jessie O. Gause
Tami M. Ragan


Brunswick County - District 13

Martha A. Bryant
Eric V. Carlson
Elton R. Daniels
Nicole R. Hewett
John C. Pfaff
John A. Roberts
Douglas K. Rutter
Suzanne E. Tomasch
Roy D. Todd, Jr.


Buncombe County - District 28

Janet C. Alexander
William M. Callaghan
Gary L. Childers
Danny L. Cowan, Jr.
April T. Evans
Amanda R. Fisher
James B. Freeman
Darlene F. Griffin
Raymond J. Harrell
Kathy A. Kdan
Joseph C. Knight
Sarita E. Mangum
Matthew P. Moss
Gregory A. Sadelson
Ronald J. Shigley
John L. Smith


Burke County - District 22

Debra D. Carswell
Christopher E. Duckworth
Hope Fullwood
Rebecca.J.Phifer
Charles P. Speranza
David E. Webb
David E. Whiteside


Cabarrus County - District 19A

Doris P. Archie
William W. Baggs
William W. Baggs II
William J. Boger
Colleen P. Broome
Vici Coble
Gary R. Love
Stephan G. Redmond
Randy M. Rowland
Jonathan P. Watson


Caldwell County - District 25A

Gregory M. Cornett
Jill K. Keene
Randel S. King
Kenneth M. Macchia
Richard D. Matheson
Cora L. Morris
William Tysinger


Camden County - District 1

Shelia P. Gordon
Sterling L. Gregory
Wilmont L. Sewell


Carteret County - District 3B

Bruce A. Conway
Henry O. Goodwin
Jerry D. Guthrie
Claudia R. Hult
Holly R. Lawrence
Paul Murphy
Andrew B. Pond
Malcom R. Vann


Caswell County - District 9A

Rodney K. Adams
Loretta W. Foster
Wanda M. Hammock
Julian R. Poteat


Catabaw County - District 25

Elizabeth I. Allen
James D. Cook
Rebecca Hager
Ronald E. Hodges
Phillip W. Pruett
Margaret L. Rathbone
Glen A. Roseman
Faye E. Rufty
Kim R. Sigmon
Susan B. Smevog


Chatham County - District 15B

Jeanette E. Emerick
Deborah W. Fox
Gene K. Harris
Connie S. Kidd
Reginald B. Tyson


Cherokee County - District 30A

Joseph J. Bateman
Kenneth B. Lance
Clifford Owl, Jr
Mark A. Thigpen


Chowan County - District 1

Jimmy L. Badger
James F. Bubela
Carlton F. Jackson


Clay County - District 30

Michael C. Anderson
Merlin E. Ledford
David R. West


Cleveland County - District 27B

James R. Dickey
Benjamin D. Gold
Matthew A. Hambidge
Pamels W. Patterson
Tamera A. Phelps
Edward D. Philbeck
Shonda A. Stanton
Larry G. Ware


Columbus County - District 13

Carl A. Andrews
Gregory L. Greene
Jesse H. Hill
Raymond W. Ivey
Christopher B. Lanier
Sandra K.Lewis
L. Wayne Piver
Ava H. Ward
Tucker M. Ward
Alfred J. Worley


Craven County - District 3B

Betty B. Arthur
George N. Brown
Sue Ann Cantwell
Carolyn K. Clements
Cedric J. Hargett
Hugh O. Heath, Jr
Deamous K. Lewis
Kellie Z. Myers
Debra P. Ringgold
Shyella B. Smith


Cumberland County - District 12

Rosalind L. Applewhite
Deidra T. Blue
William M. Bulla
James R. Freeman
Arnold W. Johansen
Michell L. Johnson
Michael D. Lane
Jeffery R. Luedeke
Sharon S. McLaurin
Chinta L. McMillan
J. H. Miller
Thomas T. Miller
Jackie M. Paul-Ray
Ray R. Peele
Rae R. Rothrock
Nicholas C. Sisk
Kenneth.O.Spears
John A. Willis
Michelle E. Wilson
Ivan Woronchuk


Currituck County - District 1

Melissa J. Ferrell
William G. Privott
Barry S. Richman
James L. Wheeler


Dare County - District 1

Douglas L. Brannon
Edward J. Dunnigan, Jr
Millicent P. Duprey
Mark D.Hodges
Kim A. Montgomery
Philip S. Ruckle


Davidson County - District 22

Anne G. Ashmore
Heather L. Boles
Gary S. Bowers
Susan M. Gardner
Lisa N. Gwaltney
Marlene Hammond
Patricia S. Lambeth
Linda J. Myers
Robert T. Sink
Carol H. Smith
Billie Williams


Davie County - District 22

Edwin S. Brockwell
Ellen E. Drechsler
Kevin D. Hendrix
David T. Miller


Duplin County - District 4

Albert A. Alabaster
Michelle L. Brown
Mark Craft
Ralph B. Hall, Sr
Janice A. Johnson
Bryant D. McIver, Jr
Cecil A. Miller, Jr
Catherine B. Rhodes


Durham County - District 14

Bahiyyah K. Abdul-Wakil
Juju L. Atkinson
Tammy E. Drew
Marsha A. Early
Shelby E. Evans-Wilkins
Jennifer M. Hodgson
Randall H. Laws
Constance S. Lowe
Charles B. Parsons
Donald D. Pachall, Sr
Joseph E. Payne
David C. Pickett
Stephanie C. Robinson
Phil D. Spicer
D. Eric VanVleet
James E. Wheeler


Edgecombe County - District 7

Phillip L. Brown
Bynum C. Eason
James A. Hill
Robin R. Joyner
Bernell B. Lewis
Harold D. Painter
Kevin R. Smith


Forsyth County - District 21

Ryan B. Addison
Brian P. Brauns
Teresa Burke
William B. Campbell
Everett D. Crutchfield
Mary A. Garvey
Vernal B. Gaston
Deborah M. Glass
Joseph P. Henry
Dawn Kelly
Shanna McNair-Wright
Frederick H. Mejan
William N. Peterson
Nancy L. Phelps
Cecil J. Phillips
Stacy O. Tollie
Gary C. Willis


Franklin County - District 9

James D. Arnold
Ralph F. Brown
Jason P. Cox
Shirley Y. Fogg
Jerry W. Frazier
James Keith
Willard T. Leonard


Gaston County - District 27A

Cecelia Q. Baker
Jaclyn B. Brantley
Jay K. Brown
Lisa F. Byerly
Gregory S. Costner
Peter E. Dingle III
Charles D. Faulkenberry
Alan K. Franks
Jeffrey F. Funderburk
Monica Gordon
David L. Kayler
James G. McAteer
Mark Oakes
Earl B. Parker III
Robert J. Rush
Robert B. Stacy
Christopher M. Stadler
Christopher M. West


Gates County - District 1

William M. Cowper
Henry C. Eure
George Q. Saunders


Graham County - District 30

Joseph L. Edwards
Thomas W. Holland


Granviille County - District 9

Clifton.D.Brummitt
Howard G. Herring, Jr
Currin F. Knott
Robert W. Pearce
Ronald R. Roberts, Jr
Ralph D. Seagroves
Thornton G. Yancey


Greene County - District 8

Allen K. Cobb
Jonathan C. Davis
Teresa L. Wooten


Guilford County - District 18

David J. Adamson
Julie B. Antonellie
Tammy L. Barrow
Michael H. Billips
Hillary D. Brannon
William P. Brown
Alton R. Crisp
Stephen P. Elrod
Larry N. Freeman
Leslie V. Garber
Donald E. Gillespie
Tony M. Jacobs
Michael.S.James
Julia P. Jamieson
Carleen E. Jenkins
Neill A. Jennings, Jr
Michael L. Kimel
Ryan M. Kokajko
Chad N. Landen
Charles A. Lucas
James W. Lung
Henry F. Mebane
Moshera M. Mills
Chastity H. Mitchell
James F. Pfaff
Michael J. Richardson
Charles E. Snider
Johnnie A. Williams
Michael A. Williams


Halifax County - District 6A

Cecilia S. Ball
Donald Brady
David R. Gurganus
William F. Johnson
Arthur D. Mason
Ralph A. Phillips III
Cynthia D. Pitchford
Michelle W. Rogers
Roderick N. Silver
Judy K. Smith
Rebecca A. Whitaker


Harnett County - District 11

Barry L. Hoyle
Jerry W. Latta
Rhonda H. Mellott
Chelsea S. Phipps
Robert Romero
Cheryl B. Smith
Travis C. Smith
Leslie O. Thompson
John L. Todd, Jr.
Jessica M. Woodard


Haywood County - District 30

Sandra M. Francis
Traci T. Henline
Jerry W. Moody
Michael D. Souderes
Edwin H. West
James D. Williams
Katie H. Williamson
Larry M. Woody


Henderson County - District 29

Sandra F. Laughter
James L. Lively, Sr
Brenda S. McMurray
Boyd B. O'Conner
Jessie T. Starling
Stuart Vanmeter
Michael M. Wagner


Hertford County - District 6B

Robert Beard III
Douglas W. Brinkley
Linda L. Futrell
Iris S. Howington-Majette
Leonard E. Mobley, Jr
Patricia L. Shearn


Hoke County - District 16A

David M. Barrington
Michael L. Dial
Natalie A. Jacobs
Larry W. Mills
David W. Smith


Hyde County - District 2

Lonnie R. Burrus
John S. Fletcher
Judy P. Lawrence
Matthew G. Mason


Iredell County - District 22

Simmons P. Boyd, Jr
Daniel B. Chambers
Patricia S. Gaskins
Johnny R. Green
Michael C. Nethken
Stephen O. Nicholson
Carolyn S. Oakes
Reba J. Parker
Dianne R. Sanders
Penny L. Whittington


Jackson County - District 30

Nick L. Henry
Jonathan Holcombe
James E. Lamb
Albert O. Reagan
Phyllis L. Wilson


Johnston County - District 11

John A. Allen
Sam Blake
Michael M. Chestnut
Eric W. Fogleman
Bethany A. Hale
Raymond L. Jones
Walter C. Stanley
Christopher G. Sullivan
Howard L. Whitley
James M. Whitley
Stephen A. Wood


Jones County - District 4

Clare L. Brock
Doris M. Harris
Bryson B. Jenkins


Lee County - District 11

Randolph E. Carter
James C. Cole
Sandra J. Jordan
Martha S. Ragsdale
Henry B. Stryffeler
Nancy J. Watkins


Lenior County - District 8

Roger M. Davis
Lester P. Gosnell
Kimberly G. Jones
Remona M.McIver
Joann Murphy
Clinton H. Smith


Lincoln County - District 27B

Joe Bates
Paige P. Beal
Robert O. Bynum III
John H. Dellinger
Pansy K. Martin
Alan D. Peeler


Macon County - District 30

Joseph A. Brogden
Brandon S. McDowell
Robert G. Ray
Patrick L. Taylor


Madison County - District 24

Olaf H.Goddard
R. Lee Hoffman
Samuel E. Parker
Winfred Ramsey


Martin County - District 2

Craig S. Daniels
Samuel C.Hardison, Jr
Douglas L. Rawls, Jr
Theresa R. Sharpe


McDowell County - District 29

Thomas T. Atkinson
Robert A. Clark
Hilary C. Hollifield
Karla E. Kaylor
Debra H. Terrell


Mecklenburg County - District 26

Thomas Avery III
Francis G. Beer
Melissa T. Bozardt
Patricia A. Buggs
Elaine G. Carroll
Sylvia B. Cherry
Lori B. Diggs
Jeffery S. Forbes
James B. Graham
Paige B. Hawk
Karen V. Johnson
Colleen M. Jones
Ilona Kevorkian
Claude A. Little
Patricia R. Moore
Wanda T. Moore
April N. Phifer
Deborah L. Pope
Sylvia S. Proctor
Angela L. Ranson
Radhika G. Shah
Leigh B. Tallman
Antoine A. Taylor
Rachel S. Watkins
Katrina D. Watson
Lindsay L. Werden
Althea J. Williams


Mitchell County - District 24

David L. Hughes
Arthur D. Ledford
Charles E. Pittman
Raymond R. Virnelson


Montgomery County - District 19B

Benton T. Haithcock
Franklin S. Hare
Marty H. Rich
Franchion L. Robinson
Crafword E. Slagle


Moore County - District 19B

Oscar W. Eldridge
Doyle G. Markham
Lisa S. Russell
James N. Sellers
Charlie J. Smoak
Robert F. Wagner
John M. Wright


Nash County - District 7

Phillip E. Coates
William L. Everett
Robert Maloney
Edward M. McAuley
Robert H. Metters
Robert H. Mitchell
Arthur S. Moore
Wilbur J. Pendleton
Yolanda B. Speller


New Hanover County - District 5

Maurice Daniel
Debra H. Duncan
Thomas A. Dunican
Samuel E. Johnson
Samuel E. Long
Patrick K. Maloney
George F. Pellom
Randall G. Rusch
Jeffrey Ryan
Bradford H. Sanders
Luther M. Whitted
Wanna R. Whitted


Northhampton County - District 6B

Martha A. Buffaloe
Frances W. Futrell
Duncan H. Jones
Cynthia W. Moore
Audrey H. Taylor
Aubrey L. Whitley


Onslow County - District 4

Robert L. Carpenter
Jacob Evans, Jr
Harold T. Hall
Tullie W. Horne
Shelby T. Jones
Robert F. Matthews
Graham W. McGowan
Fredrick Mitchell
Kathy S. Patton
Christopher T. Riggs
Jeane M. Swain


Orange County - District 15B

Kate L. Colburn
Rex S. Frederick
Gerald R. Koelling
Loy F. Long
John H. Maddry
John A. Tompkins
John W. Woodson


Pamlico County - District 3B

Grant G. Becker
John W. Gyalog
Pamela C. Spain


Pasquotank County - District 1

Peggy C. Bradley
Gary H. Littleton
Stephen R. Masters
Mervin F. Raby, Jr
Dianne H. Wells


Pender County - District 5

Lavone B. Casey
Eleanor B. Lane
Larry D. Lewis, Sr
James D. Sanderson
Hurbert F. Walker


Perquimans County - District 1

Shirley W. Schoolfield
William T. Winslow
Charles A. Woodard


Person County - District 9A

Herman A. Gentry
Joy H. Hill
Josiah P. Thomas
Ronnie M. Womack


Pitt County - District 3A

Edward E. Aldridge, Jr
Christopher J. Baker
Richard B. Batts
Herbert L. Causey, Jr
James L. Cowan
James H. Dupree
Keith Hall
Bobby H. Hardy, Sr.
Cheryl T. Jordan
James K. Knox
Angela Milborne
Robert A. Smith
Leslie L. Turner, Sr


Polk County - District 29

W. Lionel Gilbert, Jr.
Frankie L. Greene
David M. Pittman
Martha A. Sonenberg


Randolph County - District 19B

Michael R. Bryant
John S. Castelloe, Jr
Brenda Gai O. Farmer
John A. Glass
Joshua Grant
Roger L. Greene
Christopher D. Hardin
Anthony G. Julian
Bruce A. McPherson
James Q. Siler


Richmond County - District 20

Grover C. Baxley IV
Robert F. Bristow
James L. Herring
Charles G. Payne, Sr
John B. Searcy


Robeson County - District 16B

James P. Brewington
Randy Canady
Kelly R. Cummings
Thomas W. Espey
Samuel Hunt
Wilton E. Jackson, Jr
Barbara A. Jacobs
Patrick L. Lewis
Rudy T. Lockleer
Venus J. Maynor
Amy M. McCrimmon
Shirley L. McMillan
Carl G. Pearson
Donald T. Phillips
Mickey D. Williamson


Rockingham County - District 17A

James M. Austin
John G. Kallam, Jr.
Lisa J. King
Jason O. Lawrence
Shandolyn Martin
Eddie B. Needham
William L. Rumley
Kia.H.Settle
William E. Whitten


Rowan County - District 19C

Gloria L. Jones
Steven P. Julian
Mark C. Loman
Bretta S. Matthews
Joseph A. McGee
Fred H. Moore, Jr
Wendy J. Ruth
Lee A. Stone
Richard T. Wyrick


Rutherford County - District 29

Douglas G. Elliott
Olan R. Gilbert
Charles R. Lewis
Chadd E. Murray
Sarah M. Owens-Bishop
Lynn A. Putman
Samuel L. Ramsey


Sampson County - District 4

Jackie B. Dixon
Kevin D. Ellis
Willard G. Faircloth
George Hollingsworth
Robert A. Jackson
Charles A. Price
William E. Wilson


Scotland County - District 16A

John B. Blue, Jr
Jane D. Brake
Michael A. Noble
Richard W. Rhue
Dannie Weaver


Stanley County - District 22

Joe P. Faulkner
Joseph G. Faulkner
Todd H. Lowder
Charles M. Parker
Tony D. Ritchie
Ruby D. Sullivan


Stokes County - District 17B

Dina S. Bowman
Dane S. Cardwell
Andrea Cline
Tiffany C. Cone
Jennifer C. Dellinger


Surry County - District 17B

Landon N. Brendle
Whitney L. Crump-Bennett
F. Steve Dearmin
David C. Gardner
Christopher P. Hiatt
Christopher L. Lane
Donnie L. Marion
Eric.M.Snow
John R. Snow


Swain County - District 30

Charles W. Bailey
Gilbert A. Breedlove
Michael E. Burnette
Curtiss A. Graham


Transylvania County - District 29

Wayne K. Brown
Kyle T. Justice
Ricky M. Lambert
Donna A. Robinson


Tyrrell County - District 2

Valerie A. Burrus
Haywood E. Davenport
Charles F. Simmons


Union County - District 20

Sherry T. Crowder
Trudy B. Eudy
John R. Griffin
John S. Smith
Alma G. Smith
Margaret S. Truslow
Emily A. Westover
Brent G. Widenhouse


Vance County - District 9

Charlie Baskerville
Sylvester Bills
Debbie S. Bowens
Henry L. Gupton
Betty J. Leggett
John M. Terry


Wake County - District 10

Michaela L. Bostrom
Enest Briggs
Joshua S. Craven
Jennifer L. Crawford
Brian K. Flatley
Jeffery L. Godwin
Evan L. Grant
Eric J. Gurney
Randy G. Jones
Tony T. Jordan
Kimberly M. McCauley
Judith E. Nicholson
Latisaha Paxton
Paige M. Phillips
Cynthia J. Pigford
Phillip B. Powe
Wendy G. Rietvelt
Jeffery P. Rowland
Jerry D. Saferight
Bobbie J. Squires
Sion C, Stone
Michael L. Sweeney
Steven A. Tibbets
Samantha Washington
Dexter L. Williams
Gary W. Wills III


Warren County - District 8

George L. Alston
Susan W. Brown
William T. Hardy
Lou Ellen King


Washington County - District 2

William B. Blackburn
Daniell L. Cox
Michelle S. Dial
Patricia B. Davenport


Watauga County - District 24

Anita N. Chappell
Kimberly M. Eggers
David W. Gales
Joseph B. Robinson
Carrie N. Waters




Wayne County - District 8

William B. Buchanan
McDaniel Eason
Sarah B. Hill
Cynthia R. Howard
R. A. Jones
Sarah M. Jordan
Gary T. Laws
Glen R. Odem
Larry L. Riggle



Wilkes County - District 23

Mary Louise Canter
Steve C. Chambers
Kenneth D. Graybeal
Patrick S. Groce
Brian N. Hayes
Lorretta J. Rhodes


Wilson County - District 7

Marilyn H. Barnes
Cambron E. Farris
Thomas M. Harris
Patricia Higgs
Kimberley J. Hines
Jeffrey D. Mitchell
Michael D. Smith


Yadkin County - District 23

Larry W. Adams
Michael W. Davis
John W. Pardue
Roger L. Spillman


Yancey County - District 24

Terry M. Hall
Bobby G. Hensley
Julia C. Tipton



 



 

Disclaimer | Contact Webmaster